Wybrane opracowania naukowe

Płeć a stanowiska kierownicze.
Pytanie o to, która płeć jest bardziej odpowiednia do piastowania stanowiska kierowniczego, może wywoływać odmienne zdania, wzbudzać kontrowersje. Próba wyboru między dwoma powyższymi opcjami wprowadza sytuację rywalizacji... Czytaj więcej.


Chorobliwa ambicja.
Być ambitnym. Jakaż to wspaniała i społecznie pożądana cecha. Trudno też przecenić rolę wspierającego rodzica, przyjaciela lub nauczyciela; osoby, która w nas wierzy i wzmacnia w nas poczucie, że damy radę osiągnąć wymarzony, ambitny cel... Czytaj więcej.


Czy integracja osób starszych z dziećmi sprzyja rozwojowi?
Wyobraźmy sobie dzieci przebywające z dziadkami. Czy jest to wizja patologiczna czy wręcz ewolucyjnie nieunikniona? Wyobraźmy sobie dziecko bawiące się z osobą z otępieniem. Czy jest to wizja daleka od realiów każdej rodziny? Choroba i smierć są wpisane w proces każdej rodzinny... Czytaj więcej.


Jesienna chandra.
To popularny temat podczas rozmów przy jesiennej kawie. Często ten obniżony poziom energii jest – symbolicznie mówiąc - mieszany z jesiennym błotem: że to przez małą dawkę słońca, a że to wakacje minęły, że to niesprawiedliwe, że teraz męczarnia i tylko obowiązki, że „budzikom śmierć”, że nic się nie chce... Czytaj więcej.


W depresji. Po zmianę oczekiwań.
Szokujące, ile osób sięga po środki ostrego kalibru dla poradzenia sobie z depresją. Leki, szpitale, wielokrotne terapie, wielogodzinne rozmowy, porzucanie dotychczasowego życia... Czytaj więcej.


Esej - psychoterapia.
Pewnego słonecznego dnia przyszła do mnie kobieta, pacjentka, klientka z prośbą o przeprowadzenie analizy jej osobowości i oceny, czy nadaje się do życia z zgromadzeniu zakonnym... Czytaj więcej.


Jak radzić sobie z utratą?
Słowo ‘utrata’ kojarzy się popularnie z odejściem bliskiej osoby. Jednak zjawisko to dotyka nas znacznie częściej niż nam się wydaje. Towarzyszy nam bowiem od urodzenia, gdy przychodząc na świat tracimy wygodne łono matki... Czytaj więcej.


Satysfakcja zawodowa
Satysfakcja zawodowa to złożone, a przede wszystkim subiektywne zjawisko. Niewykluczone, że wykształcenie ma coś z nim wspólnego. Jednak z mojej perspektywy oraz na bazie doświadczenia innych osób, stwierdzam, że na satysfakcję z pracy wpływają trzy czynniki... Czytaj więcej.


Wypowiedzi prasowe

Studenci a choroby psychiczne.
Wywiad udzielony portalowi Edulandia.pl. Czytaj więcej.


Antidotum na smutki.
Komentarz do artykułu zamieszczonego w czasopiśmie "Richter Life". Czytaj więcej.


O wolności i motywacji do nauki.
Wywiad udzielony portalowi Edulandia.pl. Czytaj więcej.

Materialy wideo

Audycja Polskiego Radia: Żyj zdrowo
Wywiad z psychologami, psychoterapeutami Katarzyną Miką i Łukaszem Wojdyłą na temat chorób psychicznych oraz dylematów dotyczących korzystania z psychoterapii... Obejrzyj materiał wideo.